RN731JTTD1171B25
Mfr.Part #
RN731JTTD1171B25
Description
RES 1.17K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
1.17kOhm
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD1171B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1171B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1.17kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C