RN731JTTD1041B50
Mfr.Part #
RN731JTTD1041B50
Description
RES 1.04K OHM 0.1% 1/16W 0603
Resistance :
1.04kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Weight :
2.012816mg
e3
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63mW
2
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
EAR99
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD1041B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1041B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1.04kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C