RN731ETTP8761F25
Mfr.Part #
RN731ETTP8761F25
Description
RES 8.76K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
8.76kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Working Voltage :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731ETTP8761F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP8761F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 8.76kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C