RN731ETTP83R5D25
Mfr.Part #
RN731ETTP83R5D25
Description
RES 83.5 OHM 0.5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Resistance :
83.5Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731ETTP83R5D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP83R5D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 83.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C