RN731ETTP8061B25
Mfr.Part #
RN731ETTP8061B25
Description
RES 8.06K OHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Height :
350μm
yes
Pbfree Code :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Resistance :
8.06kOhm
Weight :
652.039032μg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
25V
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731ETTP8061B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP8061B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 8.06kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C