RN731ETTP7320C50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731ETTP7320C50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 732 OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Feature :
Moisture Resistant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
732Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Datasheets
RN731ETTP7320C50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP7320C50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 732Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C