RN731ETTP56R0F50
Mfr.Part #
RN731ETTP56R0F50
Description
RES 56 OHM 1% 1/16W 0402
Working Voltage :
50V
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
56Ohm
2
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN731ETTP56R0F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP56R0F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C