RN731ETTP5492C50
Mfr.Part #
RN731ETTP5492C50
Description
RES 54.9K OHM 0.25% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
54.9kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.25%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731ETTP5492C50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP5492C50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 54.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C