RN731ETTP4991B50
Mfr.Part #
RN731ETTP4991B50
Description
RES 4.99K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
Resistance :
4.99kOhm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731ETTP4991B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP4991B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C