RN731ETTP3651B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731ETTP3651B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.65K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
3.65kOhm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731ETTP3651B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP3651B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.65kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C