RN731ETTP2611B25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731ETTP2611B25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.61K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Weight :
652.039032μg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Resistance :
2.61kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
350μm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Depth :
500μm
Voltage - Rated :
25V
Series :
RN73
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
RN731ETTP2611B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP2611B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.61kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C