RN731ETTP2460D50
Mfr.Part #
RN731ETTP2460D50
Description
RES 246 OHM 0.5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
246Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RN731ETTP2460D50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP2460D50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 246Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C