RN731ETTP2460C50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731ETTP2460C50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 246 OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
RN73
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25%
Resistance :
246Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
50V