RN731ETTP2260B25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731ETTP2260B25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 226 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
350μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
25V
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
226Ohm
Datasheets
RN731ETTP2260B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP2260B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 226Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C