RN731ETTP1621B50
Mfr.Part #
RN731ETTP1621B50
Description
RES 1.62K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
50V
Resistance :
1.62kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RN731ETTP1621B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP1621B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1.62kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C