RN70D2490FR36
Mfr.Part #
RN70D2490FR36
Description
RES 249 OHM 3/4W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Width :
4.57mm
Resistance :
249Ohms
Power Rating :
750mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Axial
Supplier Device Package :
Non-RoHS Compliant
Length :
14.2748mm
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Max Power Dissipation :
750mW
Datasheets
RN70D2490FR36
Vishay / Dale RN70D2490FR36
249Ohms, 0.75W 3/4W, Metal Film,