RN65D2260FRE6
Mfr.Part #
RN65D2260FRE6
Description
RES 226 OHM 1/2W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Length :
14.2748mm
Tolerance :
±1%
Diameter :
4.57mm
Military Standard :
MIL-R-10509
Width :
4.57mm
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Resistance :
226Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RN65D2260FRE6
Vishay / Dale RN65D2260FRE6
Through Hole 226Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,