RN65C4991BRE6
Mfr.Part #
RN65C4991BRE6
Description
RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Military Standard :
MIL-R-10509
Resistance :
4.99kOhms
Tape and Reel (TR)
Diameter :
4.57mm
Max Operating Temperature :
175°C
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Supplier Device Package :
Axial
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
4.57mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Length :
14.2748mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RN65C4991BRE6
Vishay / Dale RN65C4991BRE6
Through Hole 4.99kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,