RN60D4891FB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN60D4891FB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.89K OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
38 Weeks
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Packaging :
Bulk
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Resistance :
4.89kOhms
Length :
8.7376mm
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RN60D4891FB14
Vishay / Dale RN60D4891FB14
4.89kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,