RN5RZ27BA-TR-FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN5RZ27BA-TR-FE
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SOT23-5
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Input Voltage (Max) :
8V
Pin Count :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage1-Max :
2.754V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
1.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
HTS Code :
Number of Functions :
1
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Terminations :
5
Output Voltage1-Min :
2.646V
Length :
2.9mm
Surface Mount :
yes
Output Current1-Max :
0.1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Voltage 1 :
2.7V
Datasheets
RN5RZ27BA-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices RN5RZ27BA-TR-FE
0.95mm PMIC 5
RN5RZ27BA-TR-FE Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. The chip itself consists of 5 pins in total, which make up its overall size. It is worth mentioning that the regulator type for this regulator IC is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR.