RN55E4752BB14
Mfr.Part #
RN55E4752BB14
Description
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Stock
746
In Stock :
746
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
175°C
Power Rating :
125mW
Lead Diameter :
640 μm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
34 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Width :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-R-10509
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2013
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
47.5kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.096mm
Termination :
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RN55E4752BB14
Vishay / Dale RN55E4752BB14
Through Hole 47.5kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,