RN55E4750BRE6
Mfr.Part #
RN55E4750BRE6
Description
RES 475 OHM 1/8W .1% AXIAL
Resistance :
475Ohms
Military Standard :
MIL-R-10509
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
6.096mm
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
125mW
Package / Case :
Datasheets
RN55E4750BRE6
Vishay / Dale RN55E4750BRE6
Through Hole 475Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,