RN55E4701BR36
Mfr.Part #
RN55E4701BR36
Description
RES 4.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Length :
6.096mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Resistance :
4.7kOhms
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±0.1%
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
34 Weeks
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Width :
2.29mm
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-R-10509
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RN55E4701BR36
Vishay / Dale RN55E4701BR36
Through Hole 4.7kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,