RN55E4422FRE6
Mfr.Part #
RN55E4422FRE6
Description
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
29 Weeks
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
200V
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
Through Hole
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Resistance :
44.2kOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Lead Diameter :
640 μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RN55E4422FRE6
Vishay / Dale RN55E4422FRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 44.2kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,