RN55E4271BRE6
Mfr.Part #
RN55E4271BRE6
Description
RES 4.27K OHM 1/8W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
34 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Length :
6.096mm
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
175°C
Military Standard :
MIL-R-10509
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
4.27kOhms
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power Rating :
125mW
Datasheets
RN55E4271BRE6
Vishay / Dale RN55E4271BRE6
Through Hole 4.27kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,