RN55E1331FRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN55E1331FRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
125mW
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Length :
6.096mm
Tolerance :
±1%
Width :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
1.33kOhms
Package / Case :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power Rating :
125mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Datasheets
RN55E1331FRSL
Vishay / Dale RN55E1331FRSL
1.33kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,