RN142-6-02-1M8
Mfr.Part #
RN142-6-02-1M8
Description
CMC 1.8MH 6A 2LN TH
Stock
113
In Stock :
113
Approval Agency :
ENEC, UR, VDE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
33.1mm
Rated Current :
6A
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Rated AC :
300V
DC Resistance (DCR) (Max) :
20mOhm Typ
Packaging :
Tube
Filter Type :
Power Line
Operating Frequency :
50/60Hz Hz
Height :
19.9898mm
Current Rating (Max) :
6A
Size / Dimension :
1.303Lx1.280W 33.10mmx32.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductance :
1.8 mH
Inductance @ Frequency :
1.8mH @ 10kHz
Datasheets
RN142-6-02-1M8
Schaffner EMC, Inc. RN142-6-02-1M8
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD