RN112-1.2-02
Mfr.Part #
RN112-1.2-02
Description
CMC 6.8MH 1.2A 2LN TH
Common Mode Chokes
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tray
Termination :
PC Pin, Radial
Inductance :
6.8 mH
RN
Current Rating (Max) :
1.2A Typ
Inductance @ Frequency :
6.8mH @ 1kHz
Size / Dimension :
0.697Lx0.673W 17.70mmx17.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Approval Agency :
UR, VDE
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
15mm
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Resistance :
245mOhm
Test Frequency :
10kHz
Series Resistance :
245mOhm
Current Rating :
1.2A
Number of Pins :
4
Flammability Rating :
UL94 V-0
Height :
12.6mm
Depth :
17.4mm
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
600mA
Mount :
Radial, Through Hole
Self Resonant Frequency :
1kHz
Military Standard :
Not
DC Current :
1.2A
DC Resistance (DCR) (Max) :
245mOhm Typ
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Pin
Filter Type :
Power Line
Tolerance :
50%
Datasheets
RN112-1.2-02
Schaffner EMC, Inc. RN112-1.2-02
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD