RN04B1501CT10-25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN04B1501CT10-25
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
RN
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance :
1.5 kOhms
Composition :
Thin Film
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Datasheets
RN04B1501CT10-25
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. RN04B1501CT10-25
RN Series, Thin Film, 1.5 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C