RMEF0603JT330R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMEF0603JT330R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES PB FREE, 0603, 330 OHM, 5%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
330 Ohms
Series :
RMEF
Width :
0.8 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package :
Features :
Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.020 (0.50mm)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Application :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height :
0.4 mm
Voltage Rating :
75 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Thick Film
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Cutler Hammer, Div of Eaton Corp
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Failure Rate :
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminations :
2
Ratings :
Length :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Composition :
Thick Film
Datasheets
RMEF0603JT330R
RMEF Series, Thick Film, 330 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C