RMCW1225FT9R10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCW1225FT9R10
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet
Download
Description
RES, 1225, 9.1 OHM, 1%, 2W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Application :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
9.1 Ohms
Voltage Rating :
200 V
Size / Dimension :
0.126" L x 0.256" W (3.20mm x 6.50mm)
Tolerance :
±1%
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Composition :
Thick Film
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.55 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
2W
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Thick Film Resistors
Length :
3.2 mm
Technology :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Features :
Automotive AEC-Q200
Product Status :
Active
Power Rating :
2 W
Package :
Digi-Reel?
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Series :
RMCW
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Width :
6.5 mm
Datasheets
RMCW1225FT9R10
Stackpole Electronics, Inc. RMCW1225FT9R10
RMCW Series, Thick Film, 9.1 Ohms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C