RMCW1225FT1R20
Mfr.Part #
RMCW1225FT1R20
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES, 1225, 1.2 OHM, 1%, 2W
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.256" W (3.20mm x 6.50mm)
Voltage Rating :
200 V
Length :
3.2 mm
Width :
6.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Height :
0.55 mm
Resistance :
1.2 Ohms
Power Rating :
2 W
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RMCW1225FT1R20
Stackpole Electronics, Inc. RMCW1225FT1R20
RMCW Series, Thick Film, 1.2 Ohms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C