RMCW1218JT68R0
Mfr.Part #
RMCW1218JT68R0
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES, 1218, 68 OHM, 5%, 1W
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension :
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height :
0.55 mm
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
4.6 mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
200 V
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Resistance :
68 Ohms
Length :
3.1 mm
Tolerance :
±5%
Power Rating :
1 W
Datasheets
RMCW1218JT68R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCW1218JT68R0
RMCW Series, Thick Film, 68 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C