RMCW1218JT1R20
Mfr.Part #
RMCW1218JT1R20
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES, 1218, 1.2 OHM, 5%, 1W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Power (Watts) :
1W
Length :
3.1 mm
Resistance :
1.2 Ohms
Power Rating :
1 W
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Voltage Rating :
200 V
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Height :
0.55 mm
Width :
4.6 mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
RMCW1218JT1R20
Stackpole Electronics, Inc. RMCW1218JT1R20
RMCW Series, Thick Film, 1.2 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C