RMCW1020JT75K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCW1020JT75K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Datasheet
Download
Description
RES, 1020, 75 KOHM, 5%, 1W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
200 V
Resistance :
75 kOhms
Features :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Series :
RMCW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Length :
2.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Height :
0.55 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thick Film
Application :
GENERAL PURPOSE
Width :
5 mm
Power Rating :
1 W
Product Status :
Active
Package :
Digi-Reel?
Power (Watts) :
1W
Subcategory :
Resistors
Datasheets
RMCW1020JT75K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCW1020JT75K0
RMCW Series, Thick Film, 75 kOhms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C