RMCW1020JT43R0
Mfr.Part #
RMCW1020JT43R0
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Description
RES, 1020, 43 OHM, 5%, 1W
Size / Dimension :
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Length :
2.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Width :
5 mm
Power Rating :
1 W
Power (Watts) :
1W
Resistance :
43 Ohms
Voltage Rating :
200 V
Height :
0.55 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
RMCW1020JT43R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCW1020JT43R0
RMCW Series, Thick Film, 43 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C