RMCW1020JT1R80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCW1020JT1R80
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Datasheet
Download
Description
RES, 1020, 1.8 OHM, 5%, 1W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
5 mm
Features :
Automotive AEC-Q200
Length :
2.5 mm
Size / Dimension :
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Failure Rate :
Application :
GENERAL PURPOSE
Series :
RMCW
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
1 W
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Package / Case :
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Height :
0.55 mm
Resistance :
1.8 Ohms
Tolerance :
±5%
Package :
Digi-Reel?
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Voltage Rating :
200 V
Product Type :
Thick Film Resistors
Power (Watts) :
1W
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
RMCW1020JT1R80
Stackpole Electronics, Inc. RMCW1020JT1R80
RMCW Series, Thick Film, 1.8 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C