RMCW0612JT110R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCW0612JT110R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet
Download
Description
RES, 0612, 110 OHM, 5%, 0.75W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Series :
RMCW
Tolerance :
±5%
Width :
3.2 mm
Technology :
Thick Film
Size / Dimension :
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Application :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Failure Rate :
Height :
0.55 mm
Composition :
Thick Film
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Voltage Rating :
200 V
Supplier Device Package :
Features :
Automotive AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Resistance :
110 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
1.6 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCW0612JT110R
Stackpole Electronics, Inc. RMCW0612JT110R
RMCW Series, Thick Film, 110 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C