RMCS2512JT22R0
Mfr.Part #
RMCS2512JT22R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, AS, 2512, 22 OHM, 5%, 1W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Voltage Rating :
250 V
Application :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Resistors
Height :
0.55 mm
Composition :
Thick Film
Product Status :
Active
Series :
RMCS
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thick Film
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Ratings :
Power Rating :
1 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Size / Dimension :
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Resistance :
22 Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Package :
Digi-Reel?
Power (Watts) :
1W
Width :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
6.3 mm
Features :
Anti-Sulfur
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
RMCS2512JT22R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCS2512JT22R0
RMCS Series, Thick Film, 22 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C