RMCS0805JT1R60
Mfr.Part #
RMCS0805JT1R60
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, AS, 0805, 1.6 OHM, 5%, 0.12
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance :
1.6 Ohms
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Ratings :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RMCS0805JT1R60
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0805JT1R60
RMCS Series, Thick Film, 1.6 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C