RMCS0805JT1R30
Mfr.Part #
RMCS0805JT1R30
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, AS, 0805, 1.3 OHM, 5%, 0.12
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings :
Technology :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Application :
GENERAL PURPOSE
Length :
2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
RMCS
Voltage Rating :
150 V
Product Type :
Thick Film Resistors
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Height :
0.5 mm
Resistance :
1.3 Ohms
Width :
0.2 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RMCS0805JT1R30
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0805JT1R30
RMCS Series, Thick Film, 1.3 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C