RMCS0805JT1K10
Mfr.Part #
RMCS0805JT1K10
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, AS, 0805, 1.1 KOHM, 5%, 0.1
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Failure Rate :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Ratings :
Length :
2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
1.1 kOhms
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Width :
0.2 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
2
Technology :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage Rating :
150 V
Height :
0.5 mm
Datasheets
RMCS0805JT1K10
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0805JT1K10
RMCS Series, Thick Film, 1.1 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C