RMCS0805JT16R0
Mfr.Part #
RMCS0805JT16R0
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, AS, 0805, 16 OHM, 5%, 0.125
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Resistance :
16 Ohms
Voltage Rating :
150 V
Width :
0.2 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Anti-Sulfur
Subcategory :
Resistors
Composition :
Thick Film
Height :
0.5 mm
RMCS
Product Type :
Thick Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Technology :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Length :
2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Application :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
RMCS0805JT16R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0805JT16R0
RMCS Series, Thick Film, 16 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C