RMCS0805JT12K0
Mfr.Part #
RMCS0805JT12K0
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, AS, 0805, 12 KOHM, 5%, 0.12
Height :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Width :
0.2 mm
Length :
2 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Ratings :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
12 kOhms
Voltage Rating :
150 V
Datasheets
RMCS0805JT12K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0805JT12K0
RMCS Series, Thick Film, 12 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C