RMCS0805FT1M78
Mfr.Part #
RMCS0805FT1M78
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, AS, 0805, 1.78 MOHM, 1%, 0.
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
1.78 MOhms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
RMCS0805FT1M78
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0805FT1M78
RMCS Series, Thick Film, 1.78 MOhms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C