RMCS0603JT750R
Mfr.Part #
RMCS0603JT750R
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES, AS, 0603, 750 OHM, 5%, 0.1W
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Length :
1.6 mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage Rating :
75 V
Ratings :
Width :
0.8 mm
Resistance :
750 Ohms
Height :
0.45 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RMCS0603JT750R
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0603JT750R
RMCS Series, Thick Film, 750 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C