RMCS0402JT2K20
Mfr.Part #
RMCS0402JT2K20
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES, AS, 0402, 2.2 KOHM, 5%, 0.0
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RMCS
Length :
1 mm
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.018" (0.45mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Technology :
Thick Film
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
GENERAL PURPOSE
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.35 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Width :
0.5 mm
Features :
Anti-Sulfur
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
50 V
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Failure Rate :
Resistance :
2.2 kOhms
Ratings :
Datasheets
RMCS0402JT2K20
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0402JT2K20
RMCS Series, Thick Film, 2.2 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±5%, -55°C ~ 155°C