RMCS0402JT22R0
Mfr.Part #
RMCS0402JT22R0
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 22 OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
22Ohm
Series :
RMCS
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCS0402JT22R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0402JT22R0
FIXED RESISTOR RMCS Series, Thick Film, 22Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C