RMCS0402FT66R5
Mfr.Part #
RMCS0402FT66R5
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES, AS, 0402, 66.5 OHM, 1%, 0.0
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Voltage Rating :
50 V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±1%
Length :
1 mm
Resistance :
66.5 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Features :
Anti-Sulfur
Product Type :
Thick Film Resistors
Technology :
Thick Film
Application :
GENERAL PURPOSE
Height :
0.35 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
RMCS
Termination Style :
SMD/SMT
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Digi-Reel?
Width :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.018" (0.45mm)
Datasheets
RMCS0402FT66R5
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0402FT66R5
RMCS Series, Thick Film, 66.5 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C