RMCS0402FT357R
Mfr.Part #
RMCS0402FT357R
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES, AS, 0402, 357 OHM, 1%, 0.06
Resistance :
357 Ohms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Width :
0.5 mm
Height :
0.35 mm
Length :
1 mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.018" (0.45mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Tolerance :
±1%
Voltage Rating :
50 V
Datasheets
RMCS0402FT357R
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0402FT357R
RMCS Series, Thick Film, 357 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C